Slovensko narodno gledališče Nova Gorica

Erich Kästner

Pikica in Tonček

Slovensko ljudsko gledališče Celje

na sporedu

spletni nakup vstopnic

16. 3. 2013 ob 10.30. SNG Nova Gorica, veliki oder. Goriški vrtiljak. Za abonma Veliki polžek in Izven.

Nemški pisatelj in scenarist Erich Kästner (1899–1974) je avtor številnih mladinskih uspešnic in eden najslavnejših nemških avtorjev za mladino v dvajsetem stoletju. Leta 1961 je bil celo med kandidati za Nobelovo nagrado za književnost. Ena največjih Kästnerjevih strasti je bilo branje. Zelo rad je prebiral tudi pravljice in zgodbe za otroke in tako prišel do spoznanja, da si otroci želijo drugačnih pravljic, kjer so otroci in odrasli v enakovrednem položaju. V njegovih zgodbah otroci postanejo pravi junaki, ki znajo in lahko vplivajo na dogodke okrog sebe.

Roman Pikica in Tonček (1931) je napisal dve leti po svojem prvem in najbolj znanem otroškem romanu, veliki uspešnici Emil in detektivi, potem pa je ustvaril še dela 35. maj (1931), Leteča učilnica (1933), Živalska konferenca (1949), Dvojčici (1949) in mnoga druga. Tudi ko je pisal za otroke in mladino, je ostajal politični avtor. V Kästnerjevih mladinskih zgodbah se zrcali njegov socialni optimizem, ki izhaja iz prepričanja, da lahko vsaka nova mlada generacija spremeni svet. Za Kästnerjevo otroško literaturo je značilno, da je postavljena v realni prostor in čas. O Pikici in Tončku je izjavil, da je zgodba na vso moč nenavadna, in sicer prvič zato, ker je nenavadna, drugič pa zato, ker se je resnično zgodila. Glavna junaka sta Pikica in Tonček, ona hčerka bogatega direktorja tovarne, on edinec bolne samohranilke. Ona ima vsega preveč, premalo pa ljubezni in pozornosti staršev, on prehitro odraste, saj mora finančno skrbeti za bolno mamo, njegov dom pa je kljub materialnemu pomanjkanju poln ljubezni in topline. Srečata se med nočno prodajo vezalk in vžigalic, kjer Tonček pristane zaradi eksistencialne stiske, Pikico pa v to prisili zapita varuška, ki z denarjem od prodanih vžigalic zalaga sleparskega zaročenca z zlobnimi načrti. Pikica in Tonček postaneta nerazdružljiva prijatelja, požvižgata se na socialne razlike in dobro vesta, da je v dvoje življenje bolj zabavno in enostavno.

Kästnerjev roman osemdeset let po svojem nastanku deluje popolnoma sveže in aktualno: starši nimajo časa za svoje otroke ali pa se jim z njimi ne ljubi ukvarjati, hudobneži bi na nepošten način radi prišli do denarja in zato izkoriščajo otroke, po drugi strani pa morajo številni otroci zaradi stiske svojih staršev prehitro odrasti.







Gostovanje Slovenskega ljudskega gledališča Celje



Erich Kästner

PIKICA IN TONČEK



Avtor dramatizacije in režiser Jaka Andrej Vojevec, dramaturginja Tatjana Doma, scenograf Branko Hojnik, kostumografinja Jelena Proković, avtor glasbe Rok Golob, avtor video animacije Zoran Arizanović, avtorica ilustracij Mojca Žorž, lektor Jože Volk



Igrajo Nina Rakovec, Blaž Setnikar, Rastko Krošl, Manca Ogorevc, Minca Lorenci, Igor Žužek, Anica Kumer k. g., David Čeh, Igor Sancin, Zvone Agrež, Mario Šelih, Bojan Umek



Sobota, 16. 3., ob 10.30. GORIŠKI VRTILJAK. Za abonma Veliki polžek in Izven.



pikica in tonček 1



pikica in tonček 2



pikica in tonček 3