Slovensko narodno gledališče Nova Gorica

Odprtje razstave o Tolminskem gledališču (1945-1964)

na sporedu

17. 1. 2015 ob 19.00. SNG Nova Gorica, foyer

Tolminsko gledališče je v povojnem obdobju gotovo odigralo eno najpomembnejših vlog na kulturnem področju, ne le v Tolminu z okolico, ampak s svojimi gostovanji tudi na celotnem Primorskem.

Po četrt stoletnem italijanskem zatiranju je bilo sprva edino in dalj časa najpomembnejše slovensko gledališče severne Primorske. Prvo povojno predstavo Deseti brat so uprizorili že 15. decembra 1945, v naslednjih letih pa še mnoga pomembna dela, kot: Kralj na Betajnovi, Miklova Zala, Pohujšanje v dolini Šentforjanski, Celjski grofje, Švejk, Velika puntarija. Do leta 1959 so pripravili 250 predstav, ki si jih je ogledalo 80 000 gledalcev, povprečno nad 300 na predstavo. Do leta 1964 so odigrali 64 premier, samo v sezoni 1954/55 jih je bilo šest.

S Potrčevim delom Lacko in Krefli ter Machiavellijevo Mandragolo so se uvrstili na jugoslovansko tekmovanje amaterskih gledališč in bili prvi ter četrti. Gledališka stavba, ki so jo dogradili leta 1954, je bila dolgo največja na Primorskem.

Našim tolminskim gledališčnikom, generacijam, ki so živele ter ustvarjale v povojnih letih pomanjkanja in so ponesle po domovini sloves Tolminskega gledališča, smo se v Društvu za ohranjanje in razvoj Tolmina (DDR) želeli zahvaliti tako, da bi iztrgali iz pozabe vsaj del njihovega gledališkega ustvarjanja. Zato smo lani v Tolminu pripravili razstavo in ponatisnili Zbornik Tolminskega gledališča iz leta 1959, ki vsebuje podrobnejši pregled njihovega ustvarjanja. Razstavo sedaj predstavljamo še novogoriškemu občinstvu.

Razstava bo na ogled do 15. 2. 2015.

Društvo za ohranjanje in razvoj Tolmina