Slovensko narodno gledališče Nova Gorica

Gledališče Ane Monro (mednarodna zasedba)

Sam med vsemi

Mednarodni festival uličnega gledališča Ana Desetnica.

na sporedu

4. 7. 2015 ob 10.30. Bevkov trg, Nova Gorica. Brezplačen ogled.

uličnogledališki dogodek

Kaspar Hauser je resnična zgodba o mladeniču, ki se je po letih popolne osame in bivanja v kletni sobici brez kakršnegakoli socialnega stika 28. maja 1828 znašel na mirnih in praznih ulicah Nürnberga. Zgodbo je na filmsko platno leta 1974 prelil režiser Wener Herzog. In prav podoba iz tega filma, ko se 17-letni Hauser sam, popolnoma neopremljen za življenje, znajde med vsemi nürnberškimi ulicami in njihovim življenjskim tokom, je bila podoba, iz katere je zrasel uličnogledališki dogodek Sam med vsemi. Podoba je pripeljala do spoznanja, da je človek pravzaprav vedno sam, ne glede na to, ali je v odnosu z drugimi ljudmi ali ne.
Mednarodni projekt, v katerem je sodelovalo kar 25 uličnih artistov iz 8 držav, je nastal v koprodukciji Gledališča Ane Monro in britanske skupine Signdance Collective. Premiera je bila 18. septembra 2014, sledile so ponovitve v Mariboru. Aprila 2015 pa je predstava v spremenjeni igralski zasedbi in v sodelovanju s študenti lokalne univerze odprla 51. festival umetnosti v mestu High Wycombe (Bukinghamshire, Anglija).
Posameznik v skupini, v družbi, v svetu. Kako dojemamo samega sebe, kako sebi ne moremo pobegniti in kako v drugih vidimo odsev samega sebe, svojih pomanjkljivosti, kulture, etničnih razlik. Nekaj ​​je v tebi ... in nekaj drugega v meni. Jaz sem, mi smo ... To delo bo označilo osebo in skupino, posameznika in družbo, način, kako sobivamo in kako zmoremo komunicirati, čeprav se zdimo popolnoma različni.
Predstava Sam med vsemi človeško bitje predstavlja kot edinstveno osebo, drugačno in hkrati podobno drugim ljudem. V perfomativni formi t. i. happeninga, ki se je izoblikoval v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja, v javnem prostoru predstavi številne intervencije. Te posameznika postavijo v množico, ga z njo oblikujejo, a hkrati ohranjajo edinstvenega. Artisti s svojimi akcijami zabrišejo meje z občinstvom in ga povabijo v skupno igro in skupaj z gledalci gradijo novo skupnost. Sporočilo je preprosto: čeprav sami v množici, smo vedno tudi del širše skupnosti. A ne glede na pripadnost množici je doživetje prav vsakega člana občinstva edinstveno in njegovo lastno.

Predstavo ustvarjajo in vodijo: Goro Osojnik, ulični gledališčnik (Ljubljana), Vita Osojnik, plesalka in koreografinja (Kranj), Majda Krivograd, arhitektka in scenografka (Gradec, Avstrija).

Nastopajo in predstavo soustvarjajo: Aidas Barkauskas, Agnius Jankevičius, Giedre Kriaučionyte, Linas Jurkštas, Biruté-Belada Tauteryté, Severina Špakovska, Jurgis Marčénas, Aleksandras Kleinas (vsi iz Litve), Natalya Yushkevich (Belorusija), Pedro DeSenna (Brazilija), Isolte Avila, David Bower (oba iz Velike Britanije), Teresa Koegler, Angelina Schwammerlin, Majda Krivograd (vse iz Avstrije), Alla Abramova (Ukrajina), Slivia Viviani (Italija), Špela Bajželj, Aleks Kodek, Lina Golob, Vita Osojnik, Gaja Vudrag, Tea Vidmar, Noemi Veberič Levovnik in Goro Osojnik (vsi iz Slovenije).

sam med vsemi 2